Forrasztással készült karikagyűrűk vagy a forrasztás mentes karikagyűrűk a jobbak?
Forrasztással készült karikagyűrűk
Általánosan elmondható, hogy a karikagyűrűk készítésekor az erre szakosodott ötvös műhelyek túlnyomó része hagyományosan készíti a termékeit. Ez azt jelenti, hogy az elkészített megfelelő színű arany ötvözetet tömör rúdba öntik és azt gépi vagy kézi hengerrel addig nyújtják amíg az a kívánt gyűrűsín méretet el nem érik. Ezután a gyűrű sínt kerekre formázzák és forrasztással zárják le. Több színű gyűrű esetében a különböző színű elemeket is egymáshoz forrasztják.
Forrasztás mentes karikagyűrűk
Az eljárás más iparokból átvett nagyüzemi tömegtermelésre szakosodott külföldi cégek robotizált technológiáján alapszik. Az adott cég vastag falú aranyötvözetből készült arany csövet készít csőhúzó berendezéssel amelyet ezután egy másik automata berendezés gyűrű szélességűre szeletel. Ezután igen nagy anyagfelesleg mellett forgácsolja a nyers aranycsövet a kívánt méretre. Többszínű gyűrűk esetében szinterezéssel kapcsolja össze a különböző színű elemeket. Szinterezéskor az össze illesztendő darabokat ismét egy gépbe helyezik. Itt az elemek nagy hőmérsékleten és meghatározott nagy nyomáson egymásba diffundállnak vagyis egymáshoz "olvadnak".
Most hogy nagyvonalakban leírtam a két technológiát jól látható a gyártási különbség. Ez eddig mind szép és jó de vajon felhasználói, vásárlói szempontból van különbség? Röviden, NINCSEN! Gyakorlatilag, ha hibátlanul és tökéletesen van elkészítve a gyűrű akkor a vásárló nem fogja látni hogy milyen eljárással készült. Selejtes pocsék termék is készülhet mindkét eljárással ha nem szakember készít vagy ha hanyagul figyeltek az elkészítésnél.
A forrasztás mentes karikagyűrűk elterjedésénél (amelyek jelentős százaléka külföldi termék) már már kezdett olyan érzése lenni az embernek hogy szinte szégyellni kellene a forrasztott karikagyűrűket. Magát a forrasztást kezdte a marketing lejáratni pedig a forrasztás az ötvös szakma alapja. Nélküle nem lehetne nyakláncokat, pecsétgyűrűket és egyáltalán bármilyen ötvös egyedi terméket előállítani! Olyan ez mintha ciki lenne az autóban a kormány!
Vannak olyan karikagyűrűk amelyekben apró más színű elemek vannak beépítve és ezeket a gyűrűket egyáltalán nem lehetne forrasztás mentesen elkészíteni.
Összegezve
Nem lehet kijelenteni hogy bármelyik eljárással készült gyűrű jobb lenne a másiknál. Ha jól van elkészítve akkor egyformán jó mindkettő.
Csupán arról van szó, hogy egy ügyes marketing fogással tudnak drágábban kínálni hamisan beállított exkluzív terméket ami természetesen nem az! A magasabb árfekvés igazából a költségesebb gyártási technológia finanszírozására szolgál .