Vésett karikagyűrűk és készítésük
Csoportosíthatjuk a gyűrűket a színek szerint, karát száma, vagyis aranytartalma szerint, a gyűrűkben található színes betétek vagy kövek szerint és hogy vésett vagy vésetlen a karikagyűrű.
A vésett karikagyűrűk a sima vagyis egyszerű karikagyűrűk egy magasabb szintű verzióját képviselik. A vésés nélküli jegygyűrűk felülete lehet teljesen fényes, matt, vagy részben matt és fényes. Egyszerűségüket sokan keresik, mivel közelebb állnak jellemzően a hagyományosabb karikagyűrűk táborához.
A vésett karikagyűrűk típusai
A vésett karikagyűrűk jellemzően mindig díszesebbek csillogósabbak a hagyományos gyűrűkhöz képest. A vésett gyűrűket két nagy táborra lehet osztani, a kézzel vésett karikagyűrűk és a géppel vésett karikagyűrűkre. A kézzel vésett gyűrűk sokkal több készítő kínálatában találhatóak meg mint a géppel vésett társaik. Ezek oka az egyszerűbb eszközök beszerzésében keresendőek. A kézzel vésett gyűrűk könnyebben előállíthatóak, persze nem azt mondom, hogy bárki képes rá. Vésnöki képzésen kell átesnie annak a szakembernek, aki kézzel szeretne vésett karikagyűrűt előállítani. Nagyfokú elszántság és kézügyesség is kell hozzá. A vésnöki szerszámok általában HSS acél eszközök, amik kézben fogható véső szárba vannak befogva. Vésés előtt az ékszerre fel kell rajzolni a vésendő mintát, amin majd a vésnök végigtolja a kiválasztott alakú vésőjét. Könnyítésképpen használható sűrített levegővel működtetett pneumatikus vésőgép, ami mint egy légkalapács mozgatja, rezegteti a véső szárat. Ebben az esetben a vésnöknek „csak” vezetni kell a vésőt, de nem kell erőfejtést kiváltania.
A gépi vésés általában CNC vezérlésű automata vésőgéppel történik. A gépi vésett karikagyűrűk esetében a minta vésésére használt vésőhegy már nem HSS acél, hanem ipari használatra kialakított gyémánt. Ezek az eszközök hosszú élettartalmú eszközök, és tükörfényes felületet készítenek. Nagyon fontos, hogy amíg a kézzel vésett karikagyűrűk mintázata nem lesz szabályos és ugyanaz a minta kétszer sohasem lesz teljesen megegyező, addig a gépi vésett karikagyűrűk mindig tökéletesen újra reprodukálhatóak és század milliméter pontosságúak. Hozzá kell tenni, hogy vannak olyan vésett mintázatok amik csak kézzel készíthetőek el. A két technológia sokban megegyezik, de azért jellemzően két különálló gyártási eljárás. Egyik sem tudja teljesen helyettesíteni a másikat.
A kézi vésés inkább az egyedi ékszerek vésési eszköze. Ha valaki vésett karikagyűrűre vágyik és a kiválasztott gyűrű nem saját tervezése, hanem mintagyűrűn vagy fényképpen alapul, jobb döntés lesz a gépi vésett karikagyűrű választása, mivel csak ezzel a technológiával lehet újra és újra ugyanazt a gyűrű modellt 100%-san elkészíteni az alapkoncepció alapján!