Törtaranyból, használt ékszerből lehet új ékszert készíteni?
Egyre többen keresnek meg azzal a kérdéssel, hogy karikagyűrűt szeretnének készíttetni, de a gyűrűk alapanyagának a meglévő régi arany ékszereiket szeretnék felhasználni. A kérdésük, hogy lehet így gyűrűt rendelni?
Alapvetően felmerül ekkor egy általános probléma. Azoknál az ügyféljelölteknél, akik azt szeretnék, hogy a régi családi, megörökölt arany ékszerükből közvetlenül készüljön a karikagyűrű vagy bármely új ékszer, sajnos azt kell mondanom, hogy nem lehet a kérésüknek eleget tenni. Ez ugyanúgy érvényes akkor is, ha egy elfekvő, nem használt, viszonylag új arany ékszerből szeretnék elkészíteni!
Miért nem lehet törtaranyból közvetlenül ékszert készíteni?
Egy új arany ékszer készítésekor – legyen az karikagyűrű vagy bármilyen jellegű ékszer – két alapvetően nagyon fontos kritériumnak kell, hogy megfeleljen, mielőtt kereskedelmi forgalomba kerül. Az egyik, hogy az arany tartalma ezrelék szinten megfeleljen a Magyar Fémjelzési Törvényeknek, előírásoknak! A másik, hogy az ékszer színe is a kívánt árnyalatú legyen. Ezek eléréséhez minden esetben arra van szükség, hogy az új aranyékszer alapanyaga pontosan legyen elkészítve színarany ötvözése útján!
A régi ékszerek színarany tartalma
A régi, 1999 előtti ékszerek esetében eleve volt két ezrelék ötvözési tűréshatár, vagyis 585%, azaz 14kt. esetén a Fémjelzési Hivatal bevizsgálása során a megengedett tolerancia 583% volt, tehát 583% és az 585% is 14 karátos ékszernek számított! Ez ugye azt jelentette, hogy ha nem érte el egy 14kt arany ékszer színarany tartalma az 585%-ot, de nem volt 583%-nál kevesebb a színarany tartalma, akkor az még 14 karátos ékszernek számított. 1927-ig hazánkban eleve az aranytárgyak 583 szabvány szerint készültek, nem is 585%-ban!
Ez a két ezrelék tűréshatár megszűnt, kivezetésre került a 2000-res évek elején. Most már, ha minimum 585% színarany tartalom nincsen elérve egy arany ékszer esetében, akkor az megbukik a fémjelzési vizsgálaton! Nagyon fontos, hogy külföldön vásárolt ékszerek esetében Törökország, Oroszország, Egyiptom, Szerbia stb., valamint külföldi weboldalakról rendelt és nem fémjelzett ékszerek esetében, például Glamira, semmi sem garantálja a vásárlónak, hogy amit vett, annak megvan-e a pontos meghatározott karát száma, vagy van-e egyáltalán színarany tartalma!
Ha régi ékszerekből kellene új ékszert, karikagyűrűt készíteni úgy, hogy a hozott „alapanyagot” csupán össze olvasztanánk és rögtön rúdba öntenénk és hengerelnénk, akkor semmi garancia nem lenne, hogy az abból készült ékszer megfelelne a Fémjelzési szabályoknak, vagyis a megfelelő színarany tartalommal rendelkezne. Abban az esetben, ha megbukik egy arany ékszer a bevizsgálási folyamaton akkor komoly következményekkel számolhat az az ötvös aki megpróbálta fémjeleztetni azt! Ezt senki sem fogja felvállalni!
A régi ékszerek összetétele
Eddig csupán a régi ékszerek színarany tartalmának a meglétéről volt szó. Emellett egy régi ékszer anyag összetétele tartalmazhat olyan ötvöző fémeket is, amiket a Magyar Fémjelzési előírás nálunk nem engedélyez, így akár evégett is megbukhatna a fémjelzési eljárásnál. Lefordítva ez azt jelenti, hogy a régi ékszerből készített új tárgyunk színarany tartalma lehet megfelel az előírtaknak, de az ötvözet olyan más fémet is tartalmaz, amely a labor vizsgálat során kibukik, és mivel az nem megengedett, a Magyar előírások szerint így az ékszer nem lesz fémjelezhető!
A régi ékszerek színe
Az utolsó probléma ami valamelyest szubjektív szempont az a régi ékszerekből készített új ékszer színe! Amennyiben több aranytárgyat olvasztunk össze, úgy az összeolvasztott tömb színe (amiből dolgozni szeretnénk) attól függ majd, hogy a különböző tárgyak milyen színűek voltak. Az összeolvasztott régi arany ékszerek, amennyiben több színből álltak, akkor egy új furcsa meghatározhatatlan színárnyalatot hoznak majd létre.
Általában azt szoktam mondani amikor megkérdezik, hogy lehet e közvetlenül a régi ékszerükből karikagyűrűt készíteni, hogy a régi Zsiguliból sem készítünk új autót! Ott is a bezúzást követően a nyersvas kinyerése után újra acélt készítenek, és úgy lehet újra autó alkatrész.
Mire jó a régi ékszer, a törtarany?
Amennyiben rendelkezünk régi, örökölt, új de nem használt arany ékszerrel, mit lehet kezdeni vele? Természetesen jó szolgálatot fog tenni, és remek árcsökkentő hatása lesz. Eladhatjuk törtaranyként, és a kapott pénzből vehetünk bárhol bármit. Beszámíthatjuk törtaranyként ékszer vásárlásakor. Ilyenkor az új arany ékszer teljes ára kiszámlázásra kerül. A régi arany ékszert piaci törtarany áron felvásárolják, és a végén a vásárló és az eladó elszámol. Lehetséges úgymond bérmunkába anyagként felhasználni. Ez azt jelenti, hogy nem abból fog készülni ugyan az ékszer, amit odaadunk, de alapanyagnak fogják beszámítani. Ilyen esetben van egy bérmunka gramm ár, és az elkészült arany ékszer teljes súlya + általában 12% gyártási veszteség súlyt kell törtaranyban odaadni.
Egy példa. 10 gramm új 14kt. arany ékszer készítése esetében legyen 7500ft/g a munkadíj . (30.000ft/g lenne a bolti új ékszer gramm ára). Az elkészült ékszer 300.000ft lenne alapesetben, viszont ha bérmunkába készül, akkor 75.000ft-ot kellene fizetni és 10+12% = 11.2gramm 14kt. törtaranyat kell odaadnunk a végén. Talán ez a legjobb opció! Biztosan van olyan is, hogy valaki régóta ismer egy ötvöst, és az beolvasztja a régi ékszerét és abból készít másikat neki, de az nem lesz hivatalos. Nem lesz fémjelezve, a színe is olyan lesz, amilyen. Ez nem legális!
Gyűrű készítés a nálam vásárolt gyűrűkből
Az általam készített a weboldalon megrendelhető karikagyűrűk, jegygyűrűk alapanyaga minden esetben pontosan az előírásoknak megfelelő karátszámúra és színűre van elkészítve! Minden esetben a gyűrűk tartalmazzák a Magyar fém jelet és a gyártói név jelet. Amennyiben valaki vásárolt nálam egy karikagyűrűt és évek múltán másikat szeretne, úgy ebben az esetben a régi gyűrűt közvetlenül fel lehet használni az új gyűrűjéhez! Ez azért lehetséges, mert a saját általam készített akkreditált arany ötvözetből készült a gyűrűje ami mindig megfelel a Magyar előírásoknak!