Meddig marad új állapotban egy karikagyűrű?
Az esküvői előkészületek szerves részét képezi a megfelelő karikagyűrű, jegygyűrű kiválasztása és beszerzése. A gyűrűk megvásárlása és a házasságkötés pillanata között eltelt idő lehet egy pár hét de akár egy év is. Azt, hogy ki mikor veszi meg a gyűrűket, sok esetben a költségvetési kerete határozza meg.
A beszerzett gyűrűket ezután valaki vagy elteszi a „NAGY” napig, vagy elkezdi hordani rögtön, akár úgy is hogy majd csak egy év múlva lesz az esküvő. A választás minden esetben szubjektív döntésen alapszik, de amint hordani kezdjük a gyűrűket, attól a pillanattól kezdődően felmerül egy merőben érdekes kérdés! Meddig marad új állapotban egy karikagyűrű?
A karikagyűrű aktív használati eszköz
Előzetesen meg kell jegyeznem, hogy itt és most teljesen mindegy, hogy honnan származik a karikagyűrű, jegygyűrű vagy akár eljegyzési gyűrű, karkötő, mivel általánosságban vett jelenségről van szó! A karikagyűrű amellett, hogy egy esküvői kellék és ékszer is, azáltal, hogy az ujjunkon viseljük, egy aktív használati eszköz!
A használati eszközöknek ugyebár két típusa van: az aktív és a passzív. A passzív használati eszközök, mint például egy falitükör, hőmérős óra vagy televízió, folyamatosan a helyükön állnak, teszik a dolgukat, de alapvetően nem éri őket fizikai behatás. Az aktív használati eszközöket pedig (pl. autó, fúrógép, telefon, golyóstoll, evőeszköz, cipő, ruházat stb..) folyamatosan éri fizikai koptató behatás, legyen az akár elenyésző vagy intenzív erősségű.
Bármennyire is furcsán hangozhat, az ékszerek is aktív használati eszközök, még akkor is, ha csak alkalomszerűen viselik azokat. A fülbevalók és nyakláncok valamivel nagyobb biztonságban vannak mint a gyűrűk de azért ők is használódnak. Például a nyakláncok egymáshoz kapcsolódó szemei folyamatosan koptatják egymást, és ugye egy vékony lánc, ha beakad valahová, akkor az könnyen el is szakadhat. Nos, a karikagyűrű, amely az esküvők egyik sarkalatos eleme azáltal, hogy az ujjunkon viseljük, rendkívüli figyelmet érdemel. Maga a megfelelő karikagyűrű kiválasztása a házasság előtt álló párok életében általában nagyobb kihívással jár, mint például a torta, az ülésrend vagy a helyszín kiválasztása, így a gyűrűk sérülései is érzékenyebben érinthetik a tulajdonosaikat.
A gyűrű használata meglátszik rajta
A karikagyűrűk vételára is évről évre növekszik a színarany világpiaci árának növekedése végett, valamint a gyűrűkhöz párosul idővel egy erős érzelmi kötődés is, ezért fontos követelmény lehet azok tartóssága és szépsége. De mégis mire kell racionálisan számítani, ha hordani kezdjük a karikagyűrűket? Erre van egy jó példám! Ha vásároltunk egy új cipőt, és a hordást követően 1 hét múlva megnézzük, azt akkor láthatjuk, hogy nagyon újszerű, DE azért már nem olyan mint amikor a dobozából kivettük! Mint minden aktív használati tárgyon, úgy a gyűrűkön is látszódni fognak a viselés nyomai. A viselési nyomok mértéke viszont nagyban függ a felhasználó szokásaitól! Le lehet nullázni egy gyűrűt pár napon belül is, és lehet rá vigyázni úgy, hogy évekig nagyon kikímélt maradjon.
Az arany ékszerek elhasználódása
Az arany ékszerek, gyűrűk egy puha nemesfém ötvözetből készülnek, ami sokkal sérülékenyebb, mint az acél, karbid, vídia használati eszközök, de idővel egy acél óra szíja is karcokkal lesz tele így ne várjuk el hogy egy ékszer, karikagyűrű mindennek ellen tudjon állni. A karikagyűrűk ráadásul a kezünk egyik ujján van viselve és mivel mindent a kezünkkel teszünk fogunk így sokkal sérülékenyebbek, mint egy nyaklánc vagy fülbevaló. A karikagyűrűk viselésekor ugyan lehet dolgozni, mosogatni, fürödni, aludni stb. de ha olyan esetekben, amikor erősebben kell a kezünket használni levesszük a gyűrűket, akkor sokkal kisebb lesz az esélye, hogy valami nyomot hagy rajtuk. Nem fognak ilyenkor erősebben kopni, karcolódni esetleg deformálódni.
Azt le kell szögezni, hogy bármely gyűrű addig marad hibátlan új állapotban, ameddig a dobozában van. Ha nagyon vigyázunk rá hordás közben, akkor is fog kopni, mivel használjuk a kezünket és a gyűrű a ruhánkhoz és más eszközökhöz fog érni, dörzsölődni, ami idővel így is úgy is nyomot fog hagyni a felületén. Az ékszerek a rendeltetésszerű használat mellett is bepatinásodnak, azaz a felületüket apró karcok borítják majd el. Ezek idővel már nem fognak gyarapodni, hanem egyik a másikat úgymond felülírja. Egy teljesen fényes felület karcolódni fog, egy matt felület pedig picit felfényesedni. Ez elkerülhetetlen, ha folyamatosan használjuk az ékszereket, karikagyűrűket. Amennyiben kizárólag alap karcok fedik a gyűrűket, akkor azt sokkal könnyebb évek múltán felpolírozni, mint amelyik felületét extrém mély behatások érték és mély sérülések keletkeztek.
Miért jó választás mégis az egyedi karikagyűrű?
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy akkor mi értelme van olyan sokféle karikagyűrűt készíteni sokféle matt felülettel? Miért nincs egy hagyományos klasszikus minta és kész? Erre az a válaszom, hogy minden kopó aktív használati tárgyból egy adott terméken belül rengeteg választási lehetőség van. Napszemüveg, telefon stb. Minden kopni fog, idővel elhasználódik, de azért ragaszkodunk hozzájuk. A karikagyűrűk esetében is így van. Hihetetlen nagy örömet okoz a kézhez vétel pillanatában egy tökéletesen és gondosan kiválasztott jegygyűrű, amit évek múltán is szeretni fogunk még akkor is, ha már picit kopottabb, mint újkorában! Olyan ez, mint egy jó házasság. Ahogy telik az idő, egyre jobban értékeljük egymást még akkor is, ha már nem nézünk ki úgy, mint 20 évesen!