Széles karikagyűrűk, mire kell figyelni 6mm gyűrű szélesség felett?
A megfelelő jegygyűrűk kiválasztása sokak számára nagyobb feladatot jelent, mint azt sokan előre is gondolnák. Azon túl hogy a karikagyűrű egy esküvői kellék, azért alapjában véve mégis csak egy ékszer, aminek díszítő funkciója is van. Ezért egyáltalán nem mindegy, hogy az a gyűrű, ami az ujjunkra kerül, hogyan áll és mennyire harmonizál a viselőjével, hiszen a megfelelő ékszer is „öltöztet”, sok mindent elárul annak tulajdonosáról!
Karikagyűrű választás előtt
A karikagyűrűk kínálata manapság már roppant nagy mértékű, és ez a kínálat a technológia fejlődésével csak egyre bővül. A gyűrű választás előtt érdemes letisztázni, hogy minél jobban körvonalazódjon, milyen irányban kezdjük a keresgélést. Ez abból álljon, hogy alapvető kritériumokat állítsunk fel, mi is tetszik nekünk igazából. Milyen alapvető paraméterekkel rendelkezzék az a karikagyűrű, ami szűkítheti a gyűrű kínálatot, amiből kiválasztjuk majd a véglegeset. Milyen szín tetszik? Egyszínű? Több színű? A gyűrű külső profilja, vagyis a külső síkja milyen legyen? Lapos, domború, enyhén domború? A jegygyűrű külső felületének kidolgozása milyen legyen? Fényes, matt, esetleg ezek kombinációja? Ha matt, akkor melyik fajta matt felület? A női gyűrűben legyenek-e, kövek vagy valamilyen egyedi véset? Ezekre a kérdésekre nagyon fontos, hogy előzetesen már fel legyünk készülve, hiszen nagyban segít majd a végleges döntés meghozatalában. Amennyiben ezekre a kérdésekre megvan a pontos válasz, akkor elérkeztünk a gyűrű szélességéhez, amit nagyon sokan kevernek a gyűrű vastagsággal, ami igazából a gyűrű alapanyag vastagsága!
Milyen széles legyen a karikagyűrű?
A karikagyűrűk szélessége is igen nagy skálán mozog, kezdve a 2mm szélességet, és ez elmegy akár 10mm vagy még szélesebb tartományba. Fontos kiemelni, hogy azért 3mm az a szélesség, ami jellemzi az alsó tartományt, a 2mm az nagyon ritka, de az igazán átlagos gyűrű szélesség az a 4mm, 5mm és a 6mm. Ezek azok a gyűrű szélességek, amik bárki számára hordható dimenzióba helyezik a gyűrűket. Fontos kiemelni, hogy a gyűrűk külső profilja nem befolyásoló tényező hordhatósági szempontból! A karikagyűrűk szélessége és az alapanyag vastagság az a paraméter, amely ezt meghatározza!
A gyűrűk vastagsága 2mm felett már problémás lehet egyeseknél, mivel ilyen esetben már nem zárható egymás mellé a kisujj, gyűrűsujj és a középső ujj anélkül, hogy ne éreznék a karikagyűrűt, ami eltartja az ujjainkat egymástól! A másik paraméter, amiről eme cikk szól, az a 6mm feletti gyűrű szélesség, ami már esetleg kompromisszumra késztethet.
A karikagyűrű szélessége és a gyűrűsujj hossza
6mm szélesség felett fontos, hogy a viselőjének mekkora és milyen hosszú a gyűrűs ujja. A legfontosabb, hogy megnézzük a gyűrűsujj tenyér felőli utolsó szekcióját! Ennek a résznek kell megfelelően hosszúnak lenni, ahová a széles karikagyűrű kerül. A lényeg, hogy ha felvesszük a jegygyűrűt és ökölbe szorítjuk a kezünket, akkor a széles karikagyűrű ne legyen zavaró! Ne érezzük azt, hogy egy „cső darabra” szorítottunk rá! 6mm szélességig egy karikagyűrűt bárki el tud hordani, e szélességig igazából a választás nagyon szubjektív, tehát habitus kérdése, ami abban merül ki, hogy melyik típus tetszik, a keskenyebb vagy szélesebb gyűrű.
A széles karikagyűrűk súlya és ára
Ezt a szubjektív döntést kíséri még az az objektív tény, hogy minél szélesebb a gyűrű, annál több lesz a súlya, és ezáltal annál magasabb lesz az ára is. 6mm-től szélesebb karikagyűrűk esetében tehát 7mm, 8mm, stb.. átlépünk egy extrém dimenzióba, amik a jegygyűrűk felső kategóriáját képviselik! Meglepő módon sokan keresik ezeket a szélesebb gyűrűket! Ennek az az egyszerű oka, hogy minél szélesebb egy karikagyűrű, annál látványosabb, díszesebb, mokányabb!
Ahhoz, hogy ezeket a szélesebb karikagyűrűket könnyebb legyen hordani, a hétköznapokban ki lett fejlesztve egy úgynevezett kényelmi belső kivitelezés, amit komfortbelsőnek hívnak! Ez azt jelenti, hogy a gyűrű belső felülete nem egyenes sík felületű, azaz csőszerű kiképzésű, hanem íves, vagyis a gyűrű belső felületének a közepe a legmagasabb. Ez a rész az ív teteje, és a gyűrű két széléhez közeledve csökken az anyag vastagság.
Úgy kell elképzelni, mintha egy közepesen domború gyűrűt elvágnánk, és kifordítva újra gyűrűt formálnák belőle úgy, hogy a külső felület lenne most már a belső felület. Ez a komfort belső kiképzés 6mm-től szélesebb gyűrűk esetén segít a gyűrű le- és felvételében, a gyűrű viselésében, mivel könnyebben mozdul a ujjunkkal, és a széles belső felület nem tapad rá úgy az ujjunkra, ezáltal nem pállik be alatta a bőrünk. Ennek ellenére sokan kérik a széles gyűrűjüket mégis sík belsővel, mert a széles gyűrűknek nagyobb a súlya, és előfordulhat, hogy a komfortbelső végett könnyebben leeshet a kézről a gyűrű. Egy széles gyűrű esetén mindig meg kell vizsgálni az adott személynek, hogy az ő ujja végett melyik belső kiképzés lesz számára a megfelelő! Ehhez mindig gyűrűket kell próbálgatni.
Karikagyűrű kiválasztása képernyőn keresztül
Amennyiben otthon kezdjük el a gyűrűk nézegetését az interneten, akkor a színek és matt/fényes felületek kiválasztásának tekintetében nem lesz problémánk. Ha nem tudjuk eldönteni, hogy milyen szélesség kellene, akkor álljunk meg egy pillanatra. Azzal tisztában kell lenni, hogy egy számítógép, tablet vagy egy okostelefon kijelzőjén keresztül nézve mindig felnagyítva látunk minden ékszert, de főleg minden karikagyűrűt! Egy jegygyűrű akár 6cm vagy 10cm nagyságban is meg lesz jelenítve a képernyőn ami csodálatos részletgazdag megjelenítést kínál, de nagyon fontos, hogy reálisan 1:1 méretarányban képzeljük el azokat a gyűrűket! Otthon ülve egy egyszerű dolog nagy segítségünkre lehet. Precízen kimért és kivágott papír csíkokat készítsünk olyan szélességben amit karikagyűrűben szeretnénk, akár többféle szélességet is. Ezeket a papír csíkokat tekerjük az ujjunk köré, és máris láthatjuk, hogy mit mutat az ujjunkon az adott gyűrű szélesség 1:1 méretben!
A karikagyűrű szélessége és mintázata
Végezetül még egy észrevétel. Sokan esnek egy tipikus hibába. Az interneten böngészve az ügyfél jelölt valami igazán különleges mintázatú és kövekkel teli gyűrűt néz ki, ami a képen is látható, hogy széles, akár 8mm szélességű gyűrűként készült el. Ezzel még nem lenne probléma, de amikor ezt a kinézett gyűrűt szeretné 3mm vagy 4mm esetleg 5mm széles gyűrűként, akkor akad el a dolog! Tisztában kell lenni azzal a ténnyel, hogy minél keskenyebb egy gyűrű szélessége, annál kevesebb a lehetőség, hogy valami „nagy” alkotás, díszítés készüljön el rajta! Fizikailag lehetetlen egy széles gyűrű mintázatát keskeny felületre rátenni!
Ezért fontos, hogy egy felnagyított gyűrű képe mellett meg kell keresni a hozzá tartozó gyári leírást, hogy milyen széles az az adott karikagyűrű modell, hiszen ez kulcsfontosságú adat! Minél szélesebb egy karikagyűrű, annál díszesebb és különlegesebb lehet, de a súlya és az ára is annál magasabb. A 6mm-től szélesebb gyűrűket pedig viselni is meg kell tanulni de ha ez sikerül, akkor egy lélegzet elállító ékszerrel gazdagodhatunk!